zewnętrzna antena do routera, anteny zewnetrzne lte, anteny zewnętrzne 5g, montaż anten LTE Zwoleń powiat zwoleński

Antena zewnętrzna do routera LTE 5G

montaż zewnętrznej anteny lte 5g

Rynek zewnętrznych anten do technologii Internetu mobilnego LTE i wchodzącego właśnie na Polski rynek prawdziwego Internetu 5G jest bardzo rozwarstwiony. Do wyboru jest bardzo dużo urządzeń mniej lub bardziej sprawdzonych firm. Niestety często zdarzają się urządzenia które pomimo deklaracji sprzedawcy o ogromnych zyskach tych anten niewiele albo wcale nie poprawiają zasięgu sieci LTE 5G.

Najlepsze są anteny obsługujące najwyższe częstotliwości czyli pasma powyżej 2100 MHz. W tych pasmach uzyskamy najlepsze efekty transmisyjne. Oczywiście mowa tu o wykorzystaniu transmisji danych bez agregacji pasm. Tylko w czystym pojedynczym zakresie. Wtedy taka antena ma racje bytu i będzie dobrze działała z modemem.

Anteny do modemów możemy również podzielić na kierunkowe i wielokierunkowe (dookólne). Anteny kierunkowe są zwykle bardziej efektywne w odbieraniu sygnału z konkretnego kierunku, podczas gdy anteny omnidirectionalne (dookólne) mogą odbierać sygnał z wielu kierunków.

Ważnym apektem jest też wzmocnienie anteny. Zwykle klasyczne pasywne anteny szerokopasmowe mają zysk w granicach od 6 do 11 dBi. Nie dajcie się skusić na anteny reklamowane na portalach aukcyjnych gdzie sprzedawcy zapewniają o zyskach anten rzędu 30-60 dBi! Nie ma takiej możliowści techniczej aby komercyjna antena szerokopasmowa miała taki zysk energetyczny. To jest zwykłe naciąganie nieświadomego klienta. W antenach zewnętrznych kierunkowych szerokopasmowych stosowanych do modemów LTE 5G wraz ze zmianą odbieranej częstotliwości zmienia się też zysk anteny. Dlatego każda dobra antena posiada kartę katalogową z wykonanymi pomiarami w każdym zakresie pracy deklarowanym przez producenta.

Kompatybilność z modemem LTE albo 5G. Różne urządzenia mają różne złącza antenowe. Stacjonarne routery LTE mają najczęściej złącza wkręcane żeńskie SMAzłącze routera stacjonarnego LTE sma żeńskie pasujące do wtyków kablowych SMA męskich.wtyk kablowy SMA męski do routera LTE

Typowa antena LTE jest zakończona dwoma kablami o oporności 50Ohm. Jest to specjalny kabel transmisyjny wykorzystywany między innymi do transmisji sygnałów w wysokich częstotliwościach. Generalnie im dłuższy odcinek, zaleca się stosowanie grubszych przewodów. Zwykle są to przewody takie jak TriLan 240 lub TriLAN 400. Im grubsze okablowanie tym niższa strata w transmisji. Na przewodach transmisyjnych nie wolno oszczędzać ponieważ w najgorszym wypadku słaby przewód może nam „ukraść” cały zysk nawet najlepszej anteny zewnętrznej. Najlepiej stosować długości maksymalnie do 15 metrów w jednym odcinku. Nie wolno również takich przewodów łączyć i przedłużać.

zewnętrzny modem 5g na kartę simModemy zintegrowane są nowością na rynku i generalnie stanowią obecnie prym w naszych instalacjach anten LTE 5G. Najlepsze efekty w odbiorze dobrego sygnału uzyskamy gdy antena jest jednocześnie modemem na kartę SIM. Takie urządzenie jest umieszczone w jednej zespolonej obudowie. Zazwyczaj są to modemy wysokiej kategorii transmisyjnej. Pracują w wysokich pasmach 5G nawet 3.5 GHz. Obecnie pasmo 5G 3.5 GHz stanie się powoli standardem dla sieci 5G z powodu uzyskania pozwoleń radiowych przez Polskich operatorów komórkowych.

Modemy LTE są klasyfikowane na podstawie kategorii, które definiują ich maksymalne teoretyczne prędkości pobierania (download) i wysyłania (upload) danych. Te kategorie są określone przez standardy 3GPP (3rd Generation Partnership Project). Oto przegląd niektórych głównych kategorii modemów LTE:

Kategoria 4 (Cat 4)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 150 Mbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 50 Mbps

Kategoria 6 (Cat 6)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 300 Mbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 50 Mbps
 • Uwagi: Wprowadza agregację pasm (Carrier Aggregation), co pozwala na łączenie pasm częstotliwości dla zwiększenia prędkości.

Kategoria 9 (Cat 9)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 450 Mbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 50 Mbps
 • Uwagi: Rozszerza możliwości agregacji pasm.

Kategoria 12 (Cat 12)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 600 Mbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 100 Mbps

Kategoria 16 (Cat 16)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 1 Gbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 150 Mbps
 • Uwagi: Wprowadza zaawansowane technologie, takie jak 4×4 MIMO i wyższe poziomy agregacji pasm.

Kategoria 18 (Cat 18)

 • Maksymalna prędkość pobierania: Do 1.2 Gbps
 • Maksymalna prędkość wysyłania: Do 150 Mbps

Wyższe Kategorie

Istnieją również wyższe kategorie modemów LTE, które oferują jeszcze większe prędkości, ale są one rzadziej spotykane w urządzeniach konsumenckich.

Zastosowanie i Wybór

 • Urządzenia mobilne i domowe: Zazwyczaj używają modemów od Cat 4 do Cat 12.
 • Zaawansowane zastosowania: Takie jak hotspoty mobilne, mogą korzystać z modemów Cat 16 lub wyższych.
 • Wybór: Wybierając modem LTE, ważne jest, aby dopasować kategorię do potrzeb i możliwości lokalnej sieci. Na przykład, modem Cat 16 oferuje wysokie prędkości, ale pełne wykorzystanie jego potencjału zależy od infrastruktury operatora.

Pamiętaj, że te prędkości są teoretyczne i rzeczywiste prędkości mogą być niższe w zależności od wielu czynników, takich jak siła sygnału, obciążenie sieci, jakość urządzenia oraz warunki środowiskowe.

antena lte zewnętrzna do routera

509 848 939

W każdej chwili zapraszamy do kontaktu z nami. Porozmawiajmy o antenach zewnętrznych do routerów LTE 5G

Usługi uzupełniające

W nawiązaniu do możliwości anten zewnętrznych do routerów, wykonujemy dodatkowe prace związane z systemami sieci bezprzewodowych i przewodowych w domach i biurach. Polecamy zapoznać się z pozostałymi naszymi usługami

Zadzwoń